A 20. századi szovjet blokkban a divat sajátos változásokon ment keresztül, mivel a politikai rendszer és a gazdasági viszonyok jelentősen befolyásolták az öltözködési szokásokat. A szovjet blokk országai, köztük Magyarország, Lengyelország, Csehszlovákia, Románia és a Balti államok, mind egy sajátos viszonyban álltak a nyugati divattrendekkel. Bár a szovjet ideológia kezdetben erőteljesen elutasította a nyugati kapitalista gondolkodásmódot, az emberek sosem hagyták függetlennek az egyéni stílus és az önkifejezés iránti vágyukat.
Modern kelet-európai divat
A modern kelet-európai divat fejlődése szorosan kapcsolódott a politikai és társadalmi változásokhoz, amelyek áthatották a régiót. A szovjet blokkban a divat nemcsak az egyéni identitás kifejezésének eszközeként szolgált, hanem politikai deklarációként is értelmezték. Az 1950-es és 1960-as években a szovjet ideológia a funkcionalitást helyezte előtérbe, ezért az emberek egyszerűbb, praktikusabb öltözeteket hordtak. Az állami áruházakban kapható ruhák gyakran szűk választékot és alacsony minőséget képviseltek, amit az emberek kreativitással és kísérletezéssel igyekeztek ellensúlyozni.
Az 1970-es években a divatban egyre inkább megjelentek a nyugati hatások. A fiatalok próbálták másolni a nyugati zenekarok és filmsztárok öltözködési stílusát, még ha ezt nehezen is tudták megvalósítani az elérhető források hiánya miatt. Ekkoriban kezdtek elterjedni az otthon készített ruhák, valamint a használtcikk-piacok, ahol importált anyagokhoz és márkás ruhadarabokhoz lehetett hozzájutni. Ez a korszak a kreativitás és az innováció időszaka volt, amikor az emberek egyedülálló módon kombinálták a szovjet gyártmányú ruhákat és az elérhető nyugati kiegészítőket.
A szocializmus utolsó éveiben, az 1980-as években, a kelet-európai divat egy merészebb, színesebb és kísérletezőbb irányba mozdult el. A popkultúra és a zenei szubkultúrák, mint például a punk és a new wave, nagy hatással voltak a fiatalok öltözködésére. Ekkor jelentek meg olyan helyi divattervezők, akik a nyugati irányzatokat próbálták beépíteni a saját munkájukba, kerülve a szovjet hivatalos divat diktálta korlátozásokat. Az összekapcsolódás a tágabb nemzetközi divatszíntérrel az 1989-es rendszerváltások után vált igazán láthatóvá, amikor a szabadság és a piacnyitás új lehetőségeket kínált a divatipar számára.
A kelet-európai divat ezen időszaka nemcsak a kreativitás és az egyéni kifejezés története, hanem a politikai és társadalmi ellenállásé is, ahol a ruházat a kulturális és politikai változások egyik legjelentősebb szimbólumává vált. Ezek a nyughatatlan évtizedek a divatban is tükrözték a kelet-európai társadalmak dinamikus átalakulását, és ennek köszönhetően ma is különleges jelentőséggel bírnak a régió divattörténetében.